07.04.2016. 15:55:18 - Libela
Izvje¹æe za 2015. godinu
Izvje¹æe PRS: najveæi broj pritu¾bi tièe se izravne diskriminacije na temelju spola
Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova predala je Hrvatskom saboru Izvje¹æe o radu za 2015. godinu. Izvje¹æe obuhvaæa postupanja pravobraniteljice po pritu¾bama graðana i graðanki na diskriminaciju temeljem spola, braènog i obiteljskog statusa i spolne orijentacije u podruèju rada i zapo¹ljavanja, nasilja u obitelji, obrazovanja, politièke participacije i medija.
U okviru svojih nadle¾nosti, temeljem Zakona o ravnopravnosti spolova, tijekom izvje¹tajnog razdoblja, Pravobraniteljica je radila na ukupno 2467 predmeta. Zadr¾ao se trend poveæanja broja individualnih pritu¾bi (7,7 posto), pritu¾be podnose veæinom ¾ene (67,6 posto), najèe¹æe se radi o sluèajevima izravne diskriminacije (92,2 posto), koje se i dalje u prete¾nom broju odnose na spolnu diskriminaciju (90,1 posto), potom na braèni i obiteljski status (4 posto), spolnu orijentaciju (4,5 posto), rodni identitet (1,2 posto). Najvi¹e pritu¾bi odnosi se na podruèje rada i ostvarivanja socijalne sigurnosti (51,5 posto).
Na pru¾anje za¹tite graðanima/kama koji/e su bili/e izlo¾eni/e svim oblicima nasilja u obitelji kao i partnerskog nasilja odnosilo se 23 posto sluèajeva.
Pravobraniteljica je, postupajuæi po pritu¾bama i osobnoj inicijativi, uputila 335 preporuka, 238 upozorenja i 182 prijedloga, inicirala pokretanje 5 kaznenih i 1 prekr¹ajne prijave.
U visokom postotku – 81% posto sluèajeva u potpunosti uva¾avaju upozorenja/preporuke/prijedlozi koje je uputila tijelima javne vlasti svih razina, tijelima s javnim ovlastima i drugim pravnim i fizièkim osobama postupajuæi po primljenim pritu¾bama u predmetima u kojima je utvrdila diskriminaciju u podruèju ravnopravnosti spolova.
Kao i pro¹lih godina, najvi¹e pritu¾bi je zaprimljeno u podruèju rada, zapo¹ljavanja i socijalne sigurnosti (51,5 posto), pritu¾ivale su se najèe¹æe ¾ene (79,7 posto), radi spolnog uznemiravanja na radu, ugovora na odreðeno vrijeme, diskriminacije temeljem majèinstva, obiteljskog statusa, nejednakih plaæa i slièno. Navedeno ne zaèuðuje s obzirom na dugogodi¹nje trendove vezane uz stopu nezaposlenosti, rodno uvjetovanu segregaciju na tr¾i¹tu, porast broja zaposlenih temeljem ugovora o radu na odreðeno, sve te¾u pristupaènost ugovora o radu na neodreðeno, osobito ¾enama, jaz u plaæama (10,2 posto) i drugo.
Pravobraniteljica je samostalno provela 7 istra¾ivanja i to iz podruèja: rada i radnih uvjeta – 3; socijalne sigurnosti, ukljuèujuæi podruèje socijalne skrbi – 2, obrazovanja i znanosti – 1; javnog informiranja i medija - 1. Provedeno je i 9 analiza kojima se pratila provedba Zakona o ravnopravnosti spolova i drugih propisa koje se tièu ravnopravnosti spolova.
Provedena su dva memoranduma o suradnji: Memorandum o suradnji izmeðu Ministarstva unutarnjih poslova (2012.) i Pravne klinike Pravnog fakulteta u Zagrebu (koji je inicijalno sklopljen 2013., a do sada se ukupno 13 studenata/ica struèno usavr¹avalo u instituciji Pravobraniteljice).
Tijekom 2015. provodio se EU Progress-projekt Uklanjanje staklenog labirinta, a u prosincu iste godine je odobren novi EU-projekt Usklaðivanje obiteljskog i poslovnog ¾ivota, koji æe se provoditi do kraja 2017. U posljednje dvije i pol godine, institucija Pravobraniteljice je aplicirala i dobila dva europska projekta u vrijednosti cca 700,000 EUR.
U Hrvatskoj se jo¹ nedovoljno provode mjere koje omoguæavaju usklaðivanje obiteljskih i profesionalnih obveza, tako da bi oèeve trebalo uèinkovitije poticati na aktivniju ulogu u formativnim godinama razvoja djeteta. Naime, rodiljni/roditeljski dopust koristilo je samo 2,04 posto mu¹karaca, dok je rodiljne/roditeljske naknade koristilo svega 1,7 posto oèeva.
Spolni stereotipi na podruèju roditeljske skrbi i dalje predstavljaju najèe¹æi razlog pritu¾ivanja oèeva, dok majke ukazuju na nesenzibiliziranost struènih osoba vezano uz obiteljsko nasilje kojem su bile izlo¾ene. Valja istaknuti ohrabrujuæu okolnost, dobru suradnju s policijom te iznimnu kooperativnost centara za socijalnu skrb koji redovito uva¾avaju preporuke Pravobraniteljice te unaprjeðuju svoj rad.
Vezano za sluèajeve obiteljskog/partnerskog nasilja, ¾ene su i dalje veæinom ¾rtve nasilja u obitelji (64 posto o¹teæenica u prekr¹ajnim postupcima). I dalje se odreðeni broj pritu¾bi graðana/nki odnosi na neprepoznavanje pojedinih oblika obiteljskog nasilja (prvenstveno psihièkog i ekonomskog), od strane nadle¾nih institucija, kao i neprimjenjivanje rodno senzibilnog pristupa u procesuiranju poèinitelja i za¹titi ¾rtve. Dok bilje¾imo kontinuirani pad prekr¹ajnih djela nasilja u obitelji, u usporedbi s pro¹lom godinom razvidno je vi¹e od 100 posto poveæanje broja ¾ena-¾rtava u kaznenim djelima nasilja u obitelji.
Obzirom na postupanje prema pritu¾bama graðana/ki, kao i provedenih istra¾ivanja i analiza, Pravobraniteljica je u predmetnom Izvje¹æu o radu za 2015., predoèila 82 opisa sluèaja i daje ukupno 93 preporuke.
Izvje¹æe u cijelosti mo¾ete proèitati ovdje.
Facebook komentari